BGP

naidheachdan

Fibre aon-mhodh (SMF): Comas nas àirde agus dìon nas fheàrr san àm ri teachd

Mar a tha fios againn uile, mar as trice tha fiber multimode air a roinn ann an OM1, OM2, OM3 agus OM4. An uairsin dè mu dheidhinn fiber aon mhodh? Gu dearbh, tha coltas gu bheil na seòrsaichean de fiber modh singilte mòran nas iom-fhillte na fiber multimode. Tha dà phrìomh thùs de shònrachadh ann am fiber optigeach aon mhodh. Is e aon dhiubh an t-sreath ITU-T G.65x, agus am fear eile IEC 60793-2-50 (foillsichte mar BS EN 60793-2-50). An àite a bhith a ’toirt iomradh air an dà chuid briathrachas ITU-T agus IEC, cha bhith mi ach a’ cumail ris an ITU-T G.65x as sìmplidh san artaigil seo. Tha 19 diofar shònrachadh snàithleach optigeach aon mhodh air am mìneachadh leis an ITU-T.

Tha a raon tagraidh fhèin aig gach seòrsa agus tha mean-fhàs de na sònrachaidhean snàithleach optigeach sin a ’nochdadh mean-fhàs de theicneòlas siostam tar-chuir bhon stàladh as tràithe de fiber optigeach aon mhodh chun an latha an-diugh. Faodaidh a bhith a ’taghadh am fear ceart airson do phròiseact a bhith deatamach a thaobh coileanadh, cosgais, earbsachd agus sàbhailteachd. Anns an dreuchd seo, is dòcha gu bheil mi a ’mìneachadh beagan a bharrachd mu na h-eadar-dhealachaidhean eadar mion-chomharrachadh sreath G.65x de theaghlaichean fiber optigeach aon mhodh. An dòchas do chuideachadh gus an co-dhùnadh ceart a dhèanamh.

G.652

Tha an fiber ITU-T G.652 cuideachd air ainmeachadh mar SMF àbhaisteach (fiber modh singilte) agus is e am freumhag as cumanta a thathas a ’cleachdadh. Tha e a ’tighinn ann an ceithir atharrachaidhean (A, B, C, D). Tha stùc uisge aig A agus B. Bidh C agus D a ’cuir às don stùc uisge airson obrachadh làn speactram. Tha na snàithleanan G.652.A agus G.652.B air an dealbhadh gus tonn-sgaoilidh neoni a sgaoileadh faisg air 1310 nm, mar sin tha iad air an àrdachadh airson obrachadh anns a ’chòmhlan 1310-nm. Faodaidh iad cuideachd obrachadh anns a ’chòmhlan 1550-nm, ach chan eil e air a bharrrachadh airson na roinne seo mar thoradh air an sgapadh àrd. Mar as trice bidh na snàithleanan optigeach sin air an cleachdadh taobh a-staigh LAN, MAN agus siostaman lìonra ruigsinneachd. Tha na h-atharrachaidhean as ùire (G.652.C agus G.652.D) a ’nochdadh stùc uisge lùghdaichte a leigeas leotha an cleachdadh anns an roinn tonn-tonn eadar 1310 nm agus 1550 nm a’ toirt taic do sgaoileadh Multiplexed garbh Wavelength Division (CWDM).

G.653

Chaidh fiber modh singilte G.653 a leasachadh gus dèiligeadh ris a ’chòmhstri seo eadar an leud bann as fheàrr aig aon tonn-tonn agus an call as ìsle aig fear eile. Bidh e a ’cleachdadh structar nas iom-fhillte anns a’ phrìomh roinn agus sgìre cridhe glè bheag, agus chaidh an tonn de sgapadh cromach neoni a ghluasad suas gu 1550 nm gus a bhith aig an aon àm ris na callidhean as ìsle anns an t-snàithleach. Mar sin, canar fiber G.653 ri gluasad fiber (DSF). Tha meud cridhe lùghdaichte aig G.653, a tha air a mheudachadh airson siostaman tar-chuir modh singilte fada le bhith a ’cleachdadh amplifiers fiber erbium-doped (EDFA). Ach, dh ’fhaodadh an dùmhlachd cumhachd àrd aige ann an cridhe fiber buaidh neo-àbhaisteach a ghineadh. Tha aon de na measgachadh ceithir-tonnach as trioblaidiche (FWM), a ’tachairt ann an siostam Multiplexed Division Wavelength Division (CWDM) le sgapadh cromach neoni, ag adhbhrachadh crosstalk neo-iomchaidh agus eadar-ghluasad eadar seanalan.

G.654

Tha mion-chomharrachadh G.654 leis an tiotal “feartan snàithleach agus càball modh singilte gluasadach air a ghearradh dheth.” Bidh e a ’cleachdadh meud cridhe nas motha air a dhèanamh le silica fìor-ghlan gus an aon choileanadh slaodadh fada a choileanadh le lagachadh ìosal anns a’ chòmhlan 1550-nm. Mar as trice tha sgapadh cromach àrd aige aig 1550 nm, ach chan eil e air a dhealbhadh gus obrachadh aig 1310 nm idir. Faodaidh fiber G.654 ìrean cumhachd nas àirde a làimhseachadh eadar 1500 nm agus 1600 nm, a tha air a dhealbhadh sa mhòr-chuid airson tagraidhean fo-thalamh fada leudaichte.

G.655

Tha G.655 air ainmeachadh mar snàithleach gluasaid sgaoilte neo-neoni (NZDSF). Tha tomhas beag, fo smachd de sgapadh croma anns a ’chòmhlan-C (1530-1560 nm), far a bheil amplifiers ag obair as fheàrr, agus tha àite bunaiteach nas motha na fiber G.653. Bidh fiber NZDSF a ’faighinn thairis air duilgheadasan co-cheangailte ri measgachadh ceithir-tonn agus buaidhean neo-àbhaisteach eile le bhith a’ gluasad an tonn-sgaoilidh neoni taobh a-muigh uinneag obrachaidh 1550-nm. Tha dà sheòrsa de NZDSF ann, ris an canar (-D) NZDSF agus (+ D) NZDSF. Tha leathad àicheil is deimhinneach aca mu seach tonn-tonn. Tha an dealbh a leanas a ’sealltainn feartan sgaoilidh nan ceithir prìomh sheòrsa snàithleach aon mhodh. Is e an sgapadh cromach àbhaisteach de fiber gèillidh G.652 17ps / nm / km. Chaidh snàithleanan G.655 a chleachdadh sa mhòr-chuid gus taic a thoirt do shiostaman slaodadh fada a bhios a ’cleachdadh tar-chuir DWDM.

G.656

A bharrachd air snàithleach a tha ag obair gu math thar raon de thonnan, tha cuid air an dealbhadh gus obrachadh as fheàrr aig tonnan sònraichte. Is e seo an G.656, ris an canar cuideachd Fiber Sgaoileadh Meadhanach (MDF). Tha e air a dhealbhadh airson ruigsinneachd ionadail agus fiber slaodadh fada a tha a ’coileanadh gu math aig 1460 nm agus 1625 nm. Chaidh an seòrsa snàithleach seo a leasachadh gus taic a thoirt do shiostaman slaodadh fada a bhios a ’cleachdadh tar-chuir CWDM agus DWDM thairis air an raon tonn-tonn ainmichte. Agus aig an aon àm, leigidh e le bhith a ’cleachdadh CWDM nas fhasa ann an sgìrean metropolitan, agus a’ meudachadh comas fiber ann an siostaman DWDM.

G.657

Thathas an dùil gum bi fibreachan optigeach G.657 co-chòrdail ri snàithleach optigeach G.652 ach tha coileanadh cugallachd lùb eadar-dhealaichte aca. Tha e air a dhealbhadh gus leigeil le snàithleanan lùbadh, gun a bhith a ’toirt buaidh air coileanadh. Tha seo air a choileanadh tro chlais optigeach a tha a ’nochdadh solas strae air ais don chridhe, an àite a bhith air chall anns a’ chòmhdach, a ’comasachadh barrachd lùbadh den t-snàithleach. Mar a tha fios againn uile, ann an gnìomhachasan Tbh càball agus FTTH, tha e duilich smachd a chumail air radius lùb san raon. Is e G.657 an inbhe as ùire airson tagraidhean FTTH, agus, còmhla ri G.652 is e an cleachdadh as cumanta ann an lìonraidhean fiber drop mu dheireadh.

Bhon trannsa gu h-àrd, tha fios againn gu bheil tagradh eadar-dhealaichte aig diofar seòrsa de fiber modh singilte. Leis gu bheil G.657 co-chòrdail ris an G.652, tha e coltach gum bi cuid de luchd-dealbhaidh agus luchd-stàlaidh a ’tighinn tarsainn orra. Gu dearbh, tha radius lùb nas motha aig G657 na G.652, a tha gu sònraichte freagarrach airson tagraidhean FTTH. Agus air sgàth duilgheadasan de G.643 a bhith air an cleachdadh ann an siostam WDM, is ann ainneamh a thèid a chleachdadh, le G.655 ga chur na àite. Tha G.654 air a chleachdadh sa mhòr-chuid ann an tagradh fo-mhuir. A rèir an trannsa seo, tha mi an dòchas gu bheil tuigse shoilleir agad mu na snàithleanan aon mhodh sin, a dh ’fhaodadh do chuideachadh gus an co-dhùnadh ceart a dhèanamh.


Ùine puist: Sep-03-2021